Kuidas varbaküüneseen välja näeb?

Onühhomükoos (seen) on nakkav ja ohtlik haigus, mis nõuab pikaajalist ravimravi. Ravi õigeaegseks alustamiseks on vaja jälgida sarvkihi seisundit ja teada, kuidas varbaküüneseen nakkuse arengu erinevatel etappidel välja näeb. Seenhaigusi eristatakse mitmesuguste vormide ja sümptomite järgi. Esimesed küünte seente tunnused põhjustavad patsientidel harva muret, mis põhjustab patoloogilise protsessi arengut. Ilma spetsialisti abita ja laboratoorsete uuringuteta ei saa mükoose dermatoloogilistest haigustest eristada.

Seente tekitajad ja nende ilmingute tunnused

Patoloogilise materjali mikroskoopilise uurimise abil on onühhomükoosi võimalik eristada bakteriaalsetest infektsioonidest. Mikroskoobi all olev küünte seen on selgelt määratletud, kuid patogeeni tüübi kindlakstegemiseks tuleb läbi viia täiendavad testid.

Varbaküünte seenhaiguste sümptomid sõltuvad suuresti patoloogilise protsessi põhjustaja liigist. Dermatoloogid eristavad patogeensete seente kolme peamist rühma:

 • Dermatofüüdid. Selle kategooria esindajad moodustavad umbes 90% nakkuse juhtudest. Dermatofüütiliste patogeenide põhjustatud varbaküüneseene fotol näete iseloomulikke pikitriipe ja plaadifragmentide delaminatsiooni.
 • Candida. Levimuse poolest jäävad nad dermatofüütilistele mükoosidele oluliselt alla. Infektsioon jalgadel on haruldane, see mõjutab peamiselt käte sarvestunud plaate.
 • Hallitusseened. Kui vähesed liigid välja arvata, pole neil väljendunud patogeenseid omadusi. Sagedamini on hallitusseente mükoosid sekundaarne infektsioon, mis on tekkinud dermatofüütide seente aktiivse paljunemise taustal.
Varbaküünte seen

Dermatofüütide seente poolt põhjustatud küünte kahjustamise tunnused hõlmavad pikisuunaliste triipude ja laikude ilmumist valkjast kuni erekollase varjundini. Seen ründab kiiresti küünte ja ümbritsevaid kudesid. Patsiendid märgivad sügeluse ilmnemist, naha koorumist, küüneplaadi pehmendamist.

Kandidaasi mükoosidega omandab küünte pind reljeefi, moodustuvad plaadi põiksuunalised paksendused. Periunguaalne rull pakseneb, muutub vajutamisel valulikuks. Arenenud staadiumis ilmuvad küünte voodi servadesse mäda ja hõbedased kaalud. Pärmseened mõjutavad sarvplaadi proksimaalset piirkonda, hävitades selle järk-järgult.

Hallituse nakatumise väljendunud sümptom on küünte ebaloomulik värv. Sõltuvalt patogeeni tüübist muutub plaadi värv siniseks, pruuniks, roheliseks ja isegi mustaks.

Tähtis!

Küünte seeninfektsioon areneb aeglaselt, esimeste nähtavate sümptomite ilmnemiseni võib kuluda mitu nädalat. Kui kahtlustate võimalikku nakkust, on parem ennetavaid meetmeid ette võtta.

Onühhomükoosi peamised vormid

Küünteplaadi lüüasaamine jalgadel seenega

Sõltuvalt nakkuse fookuse lokaliseerimisest ja kahjustuse mehhanismist eristatakse haiguse mitut vormi:

 • Distaalne-lateraalne onühhomükoos. Esialgsel etapil märgitakse kollakate või hallide pikitriipude välimust. Murdumisprotsess liigub aeglaselt plaadi vabast servast maatriksisse. Küünte servad muutuvad rabedaks ja ebaühtlaseks, onühhodüstroofia tsooni asukoha piir on selgelt nähtav. Piisavate ravimeetmete puudumisel võib haigus areneda muudeks mükoosivormideks.
 • Valge pindmine onühhomükoos. Infektsioon mõjutab ainult küüneplaati, mõjutamata epidermise külgnevaid kudesid. Küünte pinnal on selgelt nähtavad valged või kollakad laigud, mis ei tekita ebamugavust. Kuna peale ebaesteetilise välimuse ei põhjusta infektsioon muid ebameeldivaid aistinguid, ei kiirusta patsiendid ravi alustama. See viib patogeense mikrofloora sügavale tungimisele küünte struktuuri, millele järgneb selle hävitamine.
 • Proksimaalne subunguaalne onühhomükoos. Seda iseloomustab küünte maatriksi kahjustus väikeste muutustega küünte kehas. Seda vormi põhjustavad sagedamini kandidoossed seened ja see on ohtlik küüneplaatide normaalse kasvu rikkumiste tõttu. Kui nakkust ei ravita õigeaegselt, eemaldub küünte järk-järgult voodist, epidermise sügavate kihtide nakatumine toimub supuratsiooniga.
 • Totaalne düstroofne onühhomükoos. Kõige ohtlikum variant mükootiliste infektsioonide tekkeks. Esindab mis tahes muud seenevormi kaugelearenenud staadiumis. Totaalne düstroofia avaldub küünte struktuuri täielikul või fokaalsel hävitamisel, sageli sekundaarsete bakteriaalsete infektsioonide lisamisega.

Varbaküünte mükoos ei kao ilma spetsiaalse ravita, isegi kui haigus on kerge.

Lüüasaamise tüübid

Küünte seenhaigused erinevad sarvkihi kahjustuse määrast. Mükoloogid eristavad kolme peamist tüüpi onühhomükoosi:

 1. Normotroofset tüüpi iseloomustab värvimuutus, ilma küüneplaadi keha nähtavate kahjustusteta.
 2. Hüpertroofiline tüüp väljendub mitte ainult ebaloomulikus värvitoonis, vaid ka tervisliku sära kaotamises, küünte deformatsioonis, selle ammendumises ja osalises hävitamises.
 3. Onühholüütilist seentüüpi esindab küüneplaadi tõsine kahjustus koos nakatunud kudede surmaga ja hilisema küünte tagasilükkamisega.

Mükoosi ekstreemses arengujärgus on pärast sarvkihi eraldumist nähtav küünte all olev epidermise paljas ala, mis on kaetud ketendavate kihtidega. Patsiendil tekivad valulikud aistingud, kui sõrmed kingadega kokku puutuvad. Seenest mõjutatud küüned näivad vastumeelsed.

Onühhomükoosi etapid

Onühhomükoosi arenguetapid

Esialgsel etapil avaldub küünte seen terava ebameeldiva lõhna ja erineva intensiivsusega sügelus. Jalgade regulaarne hügieeniline töötlemine ei aita mükoosidega kaasnevaid esimesi sümptomeid täielikult ravida. Küüneseenel on kolm etappi:

 • Onühhomükoosi varajast staadiumi iseloomustab peaaegu nähtamatute laikude ja valkjate triipude ilmumine nakatunud pinnale. Kliinilisel pildil ei ole väljendunud sümptomeid, mistõttu on nakkuse õigeaegne diagnoosimine keeruline.
 • Järgmine etapp algab küünte ülemiste kihtide loomuliku läike kadumisega, servade ja plaadi vaba osa kerge deformatsiooniga. Värvimuutus levib järk-järgult tervetele kudedele, kattes täielikult küünte keha.
 • Viivitatud ravi korral jääb haigus tähelepanuta. Äärmuslikus etapis koorib küünte ja lükatakse tagasi. Onühholüüsi tulemusena moodustuvad eeldused varvaste epidermise sekundaarseks nakatamiseks ohtlike bakteriaalsete infektsioonidega, mis on täis tõsiseid septilisi tüsistusi.

Kui nakkus tungib sügavale maatriksisse, on küünte uuenemise mehhanismid kahjustatud. Pikaajaline onühhomükoosi kulg võib põhjustada pöördumatuid muutusi.

Ravimeetodid

Onühhomükoosi raviprotseduurid

Küüneseeni ravitakse kodus. Narkoteraapia koos jalgade hoolika sanitaar- ja hügieeniraviga võib kesta kuid kuni seenekolooniate täieliku hävitamiseni.

Varases staadiumis saab seeni ravida spetsiaalselt valitud kohalike antimükootikumidega. Palju tõhusam on kasutada suunatud ravimeid. Need on vähem toksilised ja nende fungistaatilised omadused teatud tüüpi patogeenide suhtes on suurusjärgus suuremad kui paljude seentevastaste ravimite omad.

Käivitatud onühhomükoos hõlmab seene suukaudsete ravimite määramist. Hepatotoksilisuse kõrge määra tõttu võetakse süsteemseid antimükootikume äärmise ettevaatusega.

Mõjutatud küünte fragmentide kirurgiline eemaldamine on näidustatud olukordades, kus konservatiivne ravi on ebaefektiivne, meditsiinilistel põhjustel võimatu või nakkus levib liiga kiiresti. Kirurgiline sekkumine on seotud teatud riskidega, seetõttu kasutatakse seda äärmiselt harva.

Tähtis!

Seene raviskeemi mis tahes etapis koostab raviarst pärast vajalike laboratoorsete uuringute tegemist.